RunMania.com - forum biegaczy

Dołącz do społeczności biegowej!

RunMania.com - forum biegaczy / Jak przygotować się do biegu ulicznego na 4,2km?

Nie jesteś zalogowany.

Login:  Hasło:  Logowanie

Ogłoszenie

Forum jest dostępne wyłącznie w trybie tylko do odczytu.
  • Index
  •  » Treningi
  •  » Jak przygotować się do biegu ulicznego na 4,2km?

#1 2010-03-21 10:18:30

rutra
Użytkownik

Jak przygotować się do biegu ulicznego na 4,2km?

Witam. Może najpierw krótko o mojej przygodzie z bieganiem.

W podstawówce na 60m miałem czas 12'81'' i ostatni wynik w klasie, podczas gdy inni biegali poniżej 10 sekund. Lepiej szkło mi na kilometr, byłem jednym z lepszych w klasie. W gimnazjum wystartowałem, w biegu ulicznym na 1,2km (na maps.google odmierzyłem odległość). Moja taktyka była prosta. Rozpocząć mocno i uciekać. Niestety szzybko się męczyłem. W biegu zająłem 6. miejsce od końca. Rok później również podobnie biegłem, ale w pewnym momencie brakowało sił i zacząłem iść. Kiedy zorientowałem się, że jestem ostatni przypieszyłem, jednak zdołałem wyprzedzić tylko jednego zawodnika. W następnym roku bieg odbył się w ramach akcji "Polska biega". Byłem gdzieś w środku, a uczestników bardzo dużo (ze 100). Otrzymałem dyplom za udział i dostałem autograf od Roberta Korzeniowskiego. Na wakacjach zacząłem biegać ten dystans 1200m. Wcześniej miałem czas 5 min. z sekundami. Trochę poćwiczyłem i 4' 40'' biegałem regularnie, a mój rekord 4'24''.

Dowiedziałem sie niedawno, że w moim mieście odbędzie sie bieg uliczny na 4200m. Zacząłem więc trenować. Wczoraj przebiegłem 4 kółka (4800m, więc trochę więcej). Biegłem powoli, żeby tylko rozbiegać dystans. Pierwsze 1200m w czasie 5'48'' podczas gdy mój rekordwynosi 4'24''. Ostatecznie 4 kółka przebiegłem w 26'24''. Po 3km byłem zmęczony, chciałem iść, ale zacisnąłem zęby i pobiegłem. Dziś rano bolały mnie nogi. No i mam takie pytanie.

W jaki sposób przygotować się do biegu na 4200m??? Ile biegać? 4,2km na dzień, na tydzień? Bieg uliczny odbędzie się 15 maja, więc mam jeszcze trochę czasu. Mojawaga wynosi ok. 60kg, a z tego co przeliczyłem na jakimś specjalnym kalkulatorze gdybym ważył 56kg mógłbym pobiec te wczorajsze 4,8km o ok. 1'33'' szybiej.

Offline

 

#2 2010-03-21 10:42:41

Mathieu
Użytkownik

Re: Jak przygotować się do biegu ulicznego na 4,2km?

Biegaj te 4,2 km swoim tempem raz dziennie, na drugi tydzień możesz dodać jakieś szybsze przebieżki co drugi dzień, potem stopniowo zwiększaj prędkość i/lub dystans szybszego biegu. Piszę jak sam bym zrobił, aczkolwiek wielkim autorytetem nie jestem w tej dziedzinie. Może zadaj to pytanie jeszcze na innych forach biegowych, zawsze możesz dowiedzieć się czegoś ciekawszego.
Pozdrawiam

Offline

 

#3 2010-04-22 19:28:19

rutra
Użytkownik

Re: Jak przygotować się do biegu ulicznego na 4,2km?

Na różnych forach radzono mi abym biegał 4x w tygodniu. Zapisałem się na bieg i znam już trasę. Niestety dopadła mnie kontuzja kolana, która wykluczyła mnie na 2 tygodnie z biegania, w dodatku żałoba i niekorzystna pogoda. Teraz wracam do biegania. Wczoraj w miarę równym tempem przebiegłem dystans (4,2km) dokładnie w 22'27''. Nogi bolą, ale o to w tym przecież chodzi na początku, tzn. po przerwie smile

Offline

 

#4 2010-04-26 20:52:07

pawel b
Użytkownik

Re: Jak przygotować się do biegu ulicznego na 4,2km?

Witam.  W podstawówce miałem 14'00" na 60 m. gdzie inni biegali od 7'4" do 10'2" .(klasa sportowa) . Zatem kolego na starcie jesteś lepszy ode mnie. Dziś biegam maratony a mój rekord to 2:58.    -"  Chcieć to móc"

Offline

 

#5 2010-05-13 10:31:32

msciwoj
Użytkownik

Re: Jak przygotować się do biegu ulicznego na 4,2km?

o raaany.... trening nie polega na bieganiu jak najszybciej się da! na treningu biega się wolno i robi akcenty. Na tym poziomie wystarczyłoby gdybyś przygotowując się biegał głównie w I zakresie i na koniec robił 6-8 x 100m z przerwą w marszu i zobaczyłbyś efekty na zawodach.

Offline

 

#6 2010-05-13 17:34:01

rutra
Użytkownik

Re: Jak przygotować się do biegu ulicznego na 4,2km?

Chodzi o interwały. Może kiedy indziej spróbuje. Póki co zakończyłem trening i w sobote mam bieg uliczny.

Dziś na W-Fie biegaliśmy ok. 3km (3 kółka). Narzuciłem swoje tempo i biegłem pierwszy przez ponad ponad połowe dystansu. Widziałem 3 kolegów ok. 20m za plecami. Kiedy pierwszy mnie dogonił starałem się go trzymać, ale mi uciekł, później drugi. Kiedy trzeci mnie dogonił biegłem z nim równo. Widziałem jeszcze za sobą tak z 30m 3 kolegów. W decydującym momencie "przysnąłem" kolega mi uciekł i finish odpuściłem, bo i tak miałem pewne 4. miejsce. A ponadto przebiegłem sobie jeszcze trase sobotniego biegu i dobrze szło, tylko za bardzo przyspieszałem z górki i później sił brakowało. Napiszę jak było na biegu ulicznym big_smile

Offline

 

#7 2010-05-17 15:11:11

rutra
Użytkownik

Re: Jak przygotować się do biegu ulicznego na 4,2km?

No więc w biegu na 4,2km brało udział grubo ponad 500 osób, ja byłem ok. 50. Najlepszy zawodnik mił czas 14'08'', ja sobie na stoperze mierzyłem i miałem 19'41'', jestem zadowolony, bo na treningu najlepszy mój czas to 20'14''. Cały dystans biegłem. Dużo osób, które było na trasie przede mną nie wytrzymowało tempa i szli. Końcówka biegu była pod górke, wtedy bardzo dużo nadrobiłem. Jestem zadowolony z biegu. Dziś kontynuuje treningi.

Offline

 
  • Index
  •  » Treningi
  •  » Jak przygotować się do biegu ulicznego na 4,2km?

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson

Polityka Prywatności i Cookies